Güvercin

Ana Sayfa | Rastgele Konu | En Çok Okunanlar | Yeni Eklenenler | Makale Gönder

 Kategoriler

   Güvercin Bakimi
   Güvercin Genetigi
   Güvercin Hastaliklari
   Güvercin Irklari
   Güvercin Resimleri
   Güvercin Videolari
   Güvercin Yetistiriciligi
   Kuslar
   Ülkemizde Güvercinler
 

Güvercin Besleme
Güvercinler, süs güvercinleri, uçucu güvercinler ve besi (etlik) güvercinleri olarak 3 grupta incelenirler. Ülkemizde besi güvercinleri yetistirilmemektedir. Süs güvercinleri güzellikleri, tüy kalitesi ve sekilleri ile dikkat çeker. Posta güvercini olarak yetistirilen uçucu güvercinler, takla atabilir, yüksekten uçabilirler. Güvercinlerin 10-18 yil arasinda ömürleri olup, en verimli dönemleri 2-8 yas arasidir. Güvercinlere verilecek günlük yem miktari yaklasik canli agirligin %10u olup ortalama 40-50 g arasindadir. Su ise ad libitum verilir ve yaklasik 30 güvercine 1 litredir. Yemleme 1 ögün olup aksamlari yapilir. Farkli güvercin irklari ayni sürede yemlerini tüketemediklerinden, bunlarin ayri yemlenmesi gerekir Genç güvercin besisinde; güvercinler, 4 haftada kesim olgunlugu olan 500 g canli agirliga ulasirlar. Bunlara verilecek olan peletler küçük ve saglam olmali, çok az ufalanmalidir. Çok sekilli yemler ise hayvanlar tarafindan reddedilir. Güvercinlere grit amaciyla; küçük taslar, kireç ve midye kabugu verilebilir. Özellikle kus evlerinde, kuluçka s­üresince ve tüy degistirmeden önce vitamin (vitamin A,D,E, B6, B12) ilavesi gerekir. Güvercinler, yesil yemlerle de (aslanagzi, genç çayir otlari) vitamin alirlar. Kisin ise rasyonlara havuç ilave edilebilir

TÜY DÖKME

Çiftler halinde beslenen kuslar tüy dökme döneminde birbirlerinin bas, sirt gibi tek basina erisemeyecekleri yerlerini temizler ve kasirlar. Tek basina yetistirilen kuslara ise sahipleri yardim etmeli, güven sagladiktan sonra yavas yavas baslarini kasimalidir. Bu islem nazikçe yapilmadigi zaman yeni tüylerin dis keratin tabakalari zedelenebilir. Banyo yaptirilarak kuslarin rahatlamasi saglanmalidir Papaganlar cinsel olgunluktan önce pek çok kez tüy degistirdigi halde, ispinozlar ilk tüy degisiminden sonra cinsel olgunluga ulasirlar. Genç kanaryalar ise, 2 aylik yasta ilk tüy degisimine girerler. Siddetli bir tüy dökümü özellikle papaganlari çok etkiler, hayvanlar durgunlasir ve konusmayi keser. Hayvanlar, tüyler dökülüp yerine yenileri çikarken huysuz olur ve kasinirlar. Kanaryalar ve ispinozlar, hazir ticari yem ve mamalari severek tüketirler. Bunlara tüy dökme döneminde haslanmis yumurta, bira mayasi,irmik, bebek bisküvisi veya misir unundan olusan bir karisim verilebilir. Kusyemi ve dari tohum karmalarina giren baslica yem türleridir.

Renk mamalari: Bazi kus sahiplerinin göz zevkine uygun olarak tüylerin parlak ve degisik renklerde olmasi için renk mamalari kullanilir. Bu mamalar düzenli verilmedigi taktirde tüyler göze hos gelmeyen renklere sahip olabilir. Bu durum bir sonraki tüy döküm mevsiminde ancak düzelebilir. Özellikle tercih edilen kirmizi ve turuncu renk pigmentleri ticari renk mamalar içinde yer alabilir. Bunun yaninda beta karoten, kirmizi biber, havuç, domates gibi gidalarda dogal turuncu renk pigmenti vardir.

Yazan: Prof. Dr. Gültekin Yildiz
Kaynak: www.veterinary.ankara.edu.trGüncelleme : 24.11.2006 | Okunma : 30513
Yorum Yapmak İçin Tıklayın   Yapılan Yorumları Görmek İçin Tıklayın   Arkadaşına Gönder

 
 

© 2010 Guvercinler.info Güvercin Makaleleri Her Hakkı Saklıdır

Hayvanlar Alemi
Hayvan Resimleri - Hayvan Videoları - Komik Videolar - Canlı Radyolar - Mercan Dünyası - Rüya Tabirleri - Canlı Tv